Exhibitions » Mezzanine » Gülsün Karamustafa “Fragmenting Trailers”

Gülsün Karamustafa “Fragmenting Trailers”

Exhibitions

Proje Odası, Artvarium’un ilk sergisi, Gülsün Karamustafa tarafından gerçekleştirildi. Karamustafa, dünya çapında tanınan önemli sanatçılarımızdan. Sanat yaşamında sinemaya da yer veren sanatçı, siyasal ve sosyal olgulara eleştirel ve karamsal çerçevede yaklaşan, geleneksel yargı ve kabulleri tartışmaya açan eserler üretti.

Bu proje, sanatçının 1999-2000 yıllarında üzerinde çalıştığı Oryantalizm çerçevesindeki dört projedem ikincisiydi. Almanya’da Stuttgart IFA galerisinde ilk gösterimi yapılan proje daha sonra Güney Kore’de Uluslararası Kwang-Ju Bienali’nde sunulmuştu.

Filistin asıllı Amerikalı edebiyatçı ve düşünür Edward Said’in (1935-2003) batının doğuya bakışını eleştiren, hakim konumlandırmaları sarsan önemli teorik ve tarihsel araştırması ‘Oryantalizm’de batının doğuya kendi görmeyi arzu ettiği fragmanlar çerçevesinde baktığı görüşünden harekete eden Karamustafa, oryantalist resimleri fragmanlayarak elde ettiği batılı ve erkek egemen bakışı ortaya seriyordu. Sergi sanattaki hakimiyet, güç, yargısallık gibi olguları kendi metodolojisiyle eleştiriyordu.

Tuesday- Wednesday- Thursday- Friday
Saturday
Closed on Sunday - Monday and public holidays.
Drag View Close play
Support Us

Support Us Membership Categories

Subject You Want To Get Information About