Exhibitions » Exhibitions » “The Poetry of Space” Abdurrahman Öztoprak and His Contemporaries

“The Poetry of Space” Abdurrahman Öztoprak and His Contemporaries

Exhibitions

Sanatçı: Abdurrahman Öztoprak

Küratör: Dr Necmi Sönmez

Modern Türk Sanatının en önemli temsilcilerinden biri olarak değerlendirilen Abdurrahman Öztoprak (1927-2011) ender sergilerinden biriyle sanatseverlerin karşısına çıkmıştı.

Sanatçının 80 yaşına basmasını da gündeme getiren ‘Mekanın Şiirselliği: Öztoprak ve Jenerasyonu’ isimli sergi ülkemizde birçok ilke imza atan bir etkinlik. Sergi yapımcılığını Dr. Necmi Sönmez’in üstlendiği bu sergide, Öztoprak’ın eserleri, Almanya’nın dünyaca tanınmış ‘Museum Folkwang’, ‘Josef Albers Museum’ ve ‘Kunstmuseum Bochum’ müzeleri koleksiyonlarından ödünç alınan 1945 sonrası soyut resimleri ile beraber sergilendi.

Ülkemizde ilk kez bir Türk sanatçısının resimlerini, kendi kuşağına ait Avrupalı meslektaşlarının aynı tarihlerde gerçekleştirdikleri çalışmalar ile yan yana sergileyen Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi yeni bir Modern Sanat Tarihi yorumunun kapılarını araladı.

13 Aralık 2007 tarihinde Borusan Istanbul Filarmoni Orkestrası’nın verdiği konserde Beethoven’in müziği Abdurrahman Öztoprak’a ithaf edilmiş, aynı zamanda Lütfi Kırdar Konser salonunda sanatçının eserleri konser boyunca sergilenerek, notalarla renkler bir araya getirilmişti.

Tuesday- Wednesday- Thursday- Friday
Saturday
Closed on Sunday - Monday and public holidays.
Drag View Close play
Support Us

Support Us Membership Categories

Subject You Want To Get Information About