Exhibitions » Exhibitions » EU 48/6/N

EU 48/6/N

Exhibitions

EU 48/6/N

Sergi Açılışı: 31 Ekim 2016

Sergi Tarihleri: 31Ekim 2016 – 18 Mart 2017

Heykeltıraş ve akademisyen kimliğiyle çağdaş Türk heykel sanatının gelişimine önemli katkıları olan duayen sanatçı Rahmi Aksungur’un daha önce sergilenmemiş önemli 2 işi  ile Elgiz Koleksiyonu, Yıldız Holding, Mustafa Balcı, Çağla Cabaoğlu, Haydar Halit Cenkeri, Kemal Servi ve Cengiz Akıncı Koleksiyonları’ndan gelen 14 yapıtı Elgiz Müzesi’nde yer alacaktır.

Jonathan Bastable ile yaptığı röportajda belirttiği gibi bu yapıtların birçoğunun ortak noktası gündelik hayattan nesneler olması. Bazısı kırmızı bir elma, yeşil bir biber, bazısı sarı bir yaprak ya da balık… Aksungur’a “Peki neden balık?” diye sorulduğunda sanatın genel anlamda entelektüel yaklaşımlardan yorgun olduğunu ve bu nedenle kendi seçimlerinin günlük hayatından objeler olduğunu söylüyor. Her ne kadar günlük hayattan olsalar da sanatçının objelerinin ölçekleri değiştirilmiştir. Çünkü heykeldeki kritik nokta Aksungur’a göre kütledir. Bu seçim izleyicinin dikkatini kütlesi değiştirilmiş devasa boyuttaki “elma”ya, “balık” veya “biber”e çekmekte ve bu da yapıta odaklanmaya yol açmaktadır.

İri bir kaya parçası boyutunda bir heykelin karşısında durmak, bu gündelik objelere aşırı derecede yakın plandan; neredeyse dürbünle bakılıyormuş hissi yaratmaktadır. Bu devasalık, dikkatinizin toplanmasına ve odaklanmanıza neden olur. Buna ilaveten kaide üzerinde sergilenen bir Aksungur yapıtı, temsil ettiği objenin dışında, başka bir anlam kazanır. Bu ölçekteki bir balık veya meyve heykeli, bakanda bir anıt, bir abide etkisi yaratıyor ve bir heykelin varlık nedeninin temsil ettiği objeyi yüceltmek, önemini vurgulamak olduğunu düşündürtüyor.

Küratörlüğünü Haşim Nur Gürel’in yaptığı sergi Elgiz Müzesi’nde 31 Ekim 2016 – 18 Mart 2017 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Photo by Kayhan Kaygusuz

Tuesday- Wednesday- Thursday- Friday
Saturday
Closed on Sunday - Monday and public holidays.
Drag View Close play
Support Us

Support Us Membership Categories

Subject You Want To Get Information About