Exhibitions » Exhibitions » Faces & Masks

Faces & Masks

Exhibitions

Elgiz Koleksiyonu’ndan Yeni Bir Seçki: Yüzler & Maskeler

26 Ocak – 15 Nisan 2016

Elgiz Müzesi, yeni yılın ilk sergisinde 26 Ocak-15 Nisan 2016 tarihleri arasında koleksiyondan ‘Yüzler & Maskeler’ isimli seçkiyi sunuyor. ‘Yüzler & Maskeler’ sergisi ün, cinsiyet, ölüm ve çocukluk temaları çerçevesinde insanın özel ve sosyal kimliklerinin gerçek ve figüratif keşfidir. Bu özel seçkide müzenin Süreli Sergi ve Mezzanine alanlarında hem tanıdığımız eserler, hem de koleksiyona yeni alınan resim, heykel, video ve fotoğraf eserleri bir arada gösteriliyor.

Bu sergide, kadın, erkek, çocuk ve hayvanı evrensel ve/veya psikolojik alanlarda gösteriyor. Bize özel ve dışarıya yansıttığımız ‘yüz’ ve ‘maske’lerimiz aynı anda var olabiliyor. Eserler birer birer veya toplu olarak karmaşık kimlikler halinde düşünülebilir. Müzeye girer girmez bir tarafta babasının şizofrenik olduğunu altı yaşındayken öğrenen Thomas Houseago’nun ‘Roma Maskeleri II’ isimli bronz maskesi, diğer tarafta ise hiperrealist öğelerle göze çarpan David LaChapelle’in kırmızı ruju ve renkli gözleriyle ‘Uma Thurman; Dedikodu’ adlı eseri bizi karşılıyor.  

Sergiyi gezerken, Gülsün Karamustafa’nın altı dakikalık videosu ‘Merdiven’ eski Avrupalı semti Karaköy’de bulunan art nouveau Camondo Merdivenleri’nin hem eski İstanbul’un nostaljik yüzünü, hem de 19uncu yüzyılın Fransız Musevi Camondo ailesinin Auschwitz’teki kaderini bizlere hatırlatıyor. Bununla beraber Roman çocuklarının da çaldığı melodi ile tarihi ve çağdaş İstanbul birleşiyor.

Mezzanine katındaki ofis bölümlerinde ise 1980’lerde Elgiz ailesinin ilk aldıkları eserlerin bazıları gösterilmekte. Bu katta, Modern Türk resmin ustası Nuri İyem’in sosyal realist, hüzünlü Anadolu kadın portresini görürken, Alman sanatçısı NERAM’ın ‘Helmut, Kamuda Sigara İçen’ çalışmasında eski Batı Almanya Şansölyesi Helmut Schmidt’in 90’larına kadar vazgeçemediği alışkanlığı olan sigarasını içerken görüyoruz.

Bu sergide gösterilen bütün eserlerin sanatçıları ise; Alaeddin Aksoy, Ebru Alpagut, Tomur Atagök, Mahmut Aydın, Kezban Arca Batıbeki, Bedri Baykam, Ramazan Bayrakoğlu, Hüseyin Bilişik, Tuncay Deniz, Gürdal Duyar, Burhan Doğançay, Saim Gökhan Ercan, Eric Fischl, Gilbert and George, Mehmet Güleryüz, Haşim Nur Gürel, Hakan Gürsoytrak, Thomas Houseago, Nuri İyem, Çerkez Karadağ, Gülsün Karamustafa, Komet, Danielle Kwaaitaal, David LaChapelle, Levent Morgök, Fikret Mualla, NERAM, İbrahim Örs, İrfan Onürmen, İhsan Oturmak, Wolfgang Petrick, Neriman Polat, Alex Prager, Hande Şekerciler, Cindy Sherman, Hale Tenger, Yunus Tonkuş, Alp Tamer Ulukılıç, Xavier Veilhan, Halil Vurucuoğlu, Pınar Yolaçan ve Şenol Yorozlu.

‘Yüzler & Maskeler’, 26 Ocak-15 Nisan 2016 tarihleri arasında izlenebilir.

Soldan sağa: Cindy Sherman, İhsan Oturmak, Hale Tenger, Bedri Baykam, Gilbert and George

Soldan sağa: Mahmut Aydın, Gülsün Karamustafa, Yunus Tonkuş

Tuesday- Wednesday- Thursday- Friday
Saturday
Closed on Sunday - Monday and public holidays.
Drag View Close play
Support Us

Support Us Membership Categories

Subject You Want To Get Information About