Exhibitions » Terrace Exhibitions » Runaway Shadow

Runaway Shadow

Exhibitions

“Bir resim ile heykel arasındaki fark, bir heykel ile gölgesi arasındaki farktır.”
Benvenuto Cellini

Elgiz Müzesi yaz sezonunu, Teras Sergileri’nin sekizincisi “Kaçak Gölge” ile açıyor.

2012’de kırk yaş altı heykel sanatçılarımızın sergisi ile başlayan Teras Sergileri serüveni, 31 Mayıs 2016’da açılacak olan – 8. Teras Sergisi Kaçak Gölge ile sürmekte… Daha önceki yedi Teras Sergisi’nin ‘Kurulum Şenliği’ günlerinde gözlemlediğimiz Haziran ayı başındaki yakıcı güneşin bulutlardan sıyrıldığında hızla Teras’ın gölgeli alanlarını büyüten devinimi bu kez yeni serginin kavramı oldu.

Sanatçılarımızın Elgiz Müzesi’nin klasiği haline gelen Teras Sergisi için hazırlayacakları yapıtlarında yaşamımız boyunca çevremizde dolanan ‘Kaçak Gölge’leri de gözetmelerinin ilginç olabileceğini, bu vesile ile Benvenuto Cellini’yi ve heykeltıraşlık mesleğinin tüm diğer büyük ustalarını anmış olacağımızı düşündük.

Maslak’ta iş kulelerinin arasından yükselen heykellerin etkileyici bir görsellik sunan sergisini 31 Mayıs itibari ile 12 Kasım 2016 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Heykeltıraşların başvurularını değerlendiren Danışma Kurulu, Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur, Nilüfer Ergin, Haşim Nur Gürel ve  Can Elgiz’den oluşuyor. Bu sene misafir kurul üyesi olarak AICA Türkiye Başkanı ve Cumhuriyet Gazetesi’nin kültür-sanat editörü Evrim Altuğ, akademisyen ve sanat eleştirmeni Nazlı Pektaş ve Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Gökhan Zeybek katıldı. Sergi kataloğunda, Teras Sergileri’nin Türkiye heykel sanatının gelişimine desteği Özalp Birol, Haşim Nur Gürel ve  Nazlı Pektaş tarafından ele alınıyor.

“Kaçak Gölge” teras sergisinde çeşitli malzemelerden oluşan 28 heykelin sanatçıları ise; Levent Ayata, Mahmut Aydın, S. Tuğçe Aytürk, Serap Bulat, Arif Çekderi, Mert Çıkılmazkaya, Bülent Çınar, Furkan Depeli, Şahin Domin, Ceylan Dökmen, Çağdaş Erçelik, Mehmet Kemal İçden, Sesil Beatris Kalaycıyan, Ali Kanal, Emre Özçaylan, Cem Özkan, D. Tülay Özkul, Semra Özümerzifon, Müjgan Sağlam, Ergin Soyal, Hande Şekerciler, Caner Şengünalp, Sanem Tufan, Carole Turner, Şenay Ulusoy, Ersin Uysal, Hakan Yarman, Pınar Yılmaz Aydın.

 

Tuesday- Wednesday- Thursday- Friday
Saturday
Closed on Sunday - Monday and public holidays.
Drag View Close play
Support Us

Support Us Membership Categories

Subject You Want To Get Information About